KANADA - ALBERTA - JASPER PARK - Lodowiec Athabasca


KANADA - ALBERTA - JASPER PARK - Lodowiec Athabasca (*****)


Znikający Lodowiec Athabasca (Athabasca Glacier) położony jest 103 km od Jasper i 189 km od Banff. Jest trzecią opisywaną tutaj – po Athabasca Falls i Sunwapta Falls - atrakcją na trasie z Jasper do Banff.

Jest to jeden z najpotężniejszych lodowców Pola Lodowcowego Kolumbia (Columbia Icefields) – największego skupiska lodu i śniegu w Górach Skalistych i największego obszaru zlodowacenia na półkuli północnej poniżej koła podbiegunowego – a przez bliskość Icefields Parkway (autostrady łączącej Jasper i miasto Lake Luise) i dostępność, również najsławniejszy. Dzięki doskonale zorganizowanym wyprawom na jęzor lodowca, tysiące turystów każdego roku może stanąć na lodzie liczącym ponad 2.000 lat, a także zrobić niezapomniane zdjęcia z podróży słynnymi pojazdami – ice exlorers.

Po przeciwnej stronie drogi znajduje się Centrum Informacyjne (Icefields Information Centre - otwarte od czerwca do października), gdzie można kupić bilety na wyprawę na lodowiec (Glacier Adventure) połączoną z wejściem na zawieszony na skale przeszklony pomost (Glacier Skywalk). Bilety są drogie – 109 $ bilet dla osoby dorosłej, 55 $ dla dziecka, przy rezerwacji co najmniej 48 godzin wcześniej bilety są nieco tańsze (dane na 2018 rok). Każdy bilet stanowi jednocześnie rezerwację godziny wyjazdu na lodowiec. Glacier Adventure rozpoczyna się w Centrum Informacyjnym, skąd autobusy zabierają turystów na parking przy lodowcu. Tam cała grupa przesiada się do ogromnego pojazdu przystosowanego do jazdy po lodzie – ice explorer, który zjeżdża na jęzor lodowca ponoć drugą najbardziej stromą drogą na świecie. Wrażenia z jazdy – jak się wydaje – pionowo w dół, są niezapomniane. Kierowca opowiada ciekawostki dotyczące lodowców i powstawania moren.  Po wyjściu z samochodu poruszać się można wyłącznie w oznaczonym obszarze, który stanowi niewielki wycinek pokrywy lodowej mającej około 6 km 2. Lód na powierzchni jest zabrudzony ale w szczelinach widać błękitne strumyczki krystalicznie czystej wody.

Wyprawa na lodowiec Athabasca to nie tylko przygoda ale również doskonała lekcja geografii i ekologii. Na terenie Centrum Informacyjnego umieszczono informację o tym, dokąd niegdyś sięgał lodowiec (granicę wyznacza morena przy parkingu z boku Centrum Informacyjnego). W drodze na jęzor lodowca widoczne są moreny boczne i czołowe, które powstają w czasie, gdy lód zamarza wypychając materiał skalny i tworząc pagórki. Dzięki temu można zaobserwować, jak szybko zmniejsza się jego powierzchnia. Ocenia się, że lodowiec cofa się 5 metrów rocznie, a w ciągu ostatnich 130 lat zmniejszył swoją objętość o połowę, pozostawiając ślady swojej obecności w postaci moren. Podczas wypraw naukowych w głąb lodowca, naukowcy stwierdzili, że temperatura pod pokrywą lodową niezależnie od temperatury na zewnątrz przez większość czasu wynosi około -1 ̊C. Oznacza to, że globalne ocieplenie o chociażby 1 ̊C może mieć katastrofalne skutki dla lodowca. 
                Część turystów wybiera pieszą wycieczkę (1,8 km w obie strony) pod jęzor lodowca. Jest to alternatywa, która pozwala zaoszczędzić i spojrzeć na lodowiec z innej perspektywy. Jednak trzeba pamiętać, by nie wchodzić na lód. Zdradliwe szczeliny lodowe są przyczyną wypadków, również śmiertelnych.
                Wycieczka na lodowiec trwa około 2 godzin, jednak na całą wyprawę połączoną z wejściem na Glacier Skywalk warto przeznaczyć cały dzień.










Centrum Informacyjne

Centrum Informacyjne

Miejsce, do którego kiedyś sięgał jęzor lodowca















Widok na Górę Athabasca


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz